Kategorijos
Naujienlaiškis

1. Kas yra magneto terapija?

 Magneto terapija yra saugus, neintervencinis gydymo metodas, taikant magnetinių laukų veikimą ties pažeista ar skaudama kūno vieta. Dažniausiai magneto terapija yra taikoma:

  1. malšinti skausmus;
  2. mažinti patinimą;
  3. pagreitinti žaizdų, randų gijimą (po sužalojimų/operacijų);
  4. šalinti nemigos problemas bei pagerinti miego kokybę.

 Magneto terapija naudojama tiek kaip pagrindinio gydymo dalis, tiek papildomai, gali natūraliai sumažinti ir pašalinti įvarius kūno skausmus.

2. Ar magneto terapija sukelia kokį nors šalutinį poveikį?

 Magneto terapija nesukelia jokio šalutinio poveikio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra išplatinusi oficialų pareiškimą, kad statiniai magnetiniai laukai (esantys magneto terapijos priemonėse), nesukelia jokios rizikos sveikatai. Per ilgą magneto terapijos taikymo laikotarpį niekada jokiai sveikatos priežiūros institucijai visame pasaulyje nebuvo pranešta apie šio gydymo metodo žalą sveikatai.

 Tiesa, yra užfiksuota žmonių, pradedančių gydytis magneto terapija, pastebėjimų, kad ties magnetinio lauko sutelkimo vieta atsirado papildomas šilumos pojūtis, didesnis prakaitavimas ar netgi dilgčiojimas. Šie pojūčiai atsiranda dėl padidėjusios kraujo cirkuliacijos, ir tai yra normalu. Paprastai tie, ne visai malonūs pojūčiai išnyksta, praėjus 48 valandoms nuo magneto terapijos taikymo pradžios.

Kai magnetai yra naudojami virš patinimo vietos, kai kurie žmonės yra pajutę lengvo tempimo ar tekėjimo pojūtį- iš sutinusios kūno vietos yra pašalinami skysčiai ir patinimas sumažėja.  

3. Kokia yra magneto terapijos istorija ?

 Magneto terapijos, kaip ir akupunktūros, taikymas buvo naudojamas jau prieš tūkstančius metų ir, beje, tuo metu šis metodas buvo daug labiau paplitęs tarp žmonių populiacijos nei šiais laikais. Pirmieji magneto terapijos taikymo pėdsakai yra aptinkami prieš 100.000 metų Afrikoje, o rašytiniuose istoriniuose šaltiniuose minima gydymo magnetu praktika Senovės Graikijoje, Kinijoje, Indijoje ir Egipte.

 Devynioliktame amžiuje bei dvidešimto amžiaus pradžioje Europos bei Jungtinių valstijų gydytojai dažnai skirdavo magnetus, kaip gydymo priemonę, įvairiausios ligoms gydyti- nuo galvos skausmų iki podagros. Antrojo Pasaulinio karo metu, rusų kareiviams pritrūkus medicininių reikmenų, šie naudojo magnetus žaizdų gydymui.

 Septintame dešimtmetyje NASA mokslininkai suprato gyvybišką magnetinių laukų svarbą žmonėms ir gyvūnams. Dabar dirbtiniai magnetiniai laukai yra naudojami palaikyti gerą astronautų sveikatos būklę kosmoso misijų metu. Jie padeda išlaikyti kaulų mineralinį tankį, geresnę kraujo apytaką, pagerina miego kokybę- sumažina Žemės natūralaus magnetinio lauko nebuvimo efektą.

 Mūsų dienomis magneto terapija yra plačiai paplitusi visame pasaulyje (Vokietijoje, Prancūzijoje, D. Britanijoje, Indijoje, Japonijoje, Italijoje, Izraelyje bei kitose 45 šalyse). Daugelio šių šalių vyriausybinės sveikatos apsaugos sistemos oficialiai yra pripažinusios magneto terapiją kaip perspektyvią ir ekonomiškai efektyvią gydymo galimybę, kuri padeda sumažinti skausmus bei paskatinti žaizdų gyjimą po chirurginių operacijų. Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministerija vis dažniau pataria gydytojams skirti gydymą magnetais.

4. Ar tikrai magneto terapija veikia?

Taip.

 Ne kartą buvo įrodyta, kad magneto terapija veikia kraujo mikrocirkuliaciją. Kitaip sakant, tai yra kraujo tekėjimas kapiliaruose, mažiausiose kraujo talpose. Kai stiprus magnetinis laukas yra arti kūno, jo veikimas kapiliarus susiaurina arba išplečia. Tokiu būdu kraujo cirkuliacija sumažėja arba padidėja, priklausomai nuo to, ko reikia organizmui. Sumažėjusi kraujo cirkuliacija sumažina pažeistos vietos patinimą ir skausmą. Padidėjusi kraujo cirkuliacija pagreitina žaizdų gyjimą bei atpalaiduoja raumenų audinius.

 Šie, aukščiau vardinti, magneto terapijos sukeliami efektai buvo įrodyti mokslinių bandymų metu su žmonėmis, gyvūnais ir kūno audinių pavyzdžiais. Tiesą sakant, magneto terapijos efektyvumas ir taikymo nauda bei nekenksmingumas sveikatai buvo įrodyti ir publikuoti daugiau nei 300 mokslinių ir klinikinių tyrimų, atliktų svarbiausiuose Jungtinių valstijų bei kitų šalių universitetuose ir ligoninėse. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2006 metais išleido 350 puslapių pranešimą apie magneto terapijos naudą sveikatai, kuriame rekomendavo ir toliau tęsti mokslinių tyrinėjimų studijas apie magnetinių laukų fizinį poveikį žmonių ir gyvūnų organizmams.  

5. Kaip veikia magneto terapija?

 Jonų kanalai

 Biomedicininiai moksliniai tyrimai nustatė, kad žmogaus organizme vyksta ne tik cheminės reakcijos, bet ir elektromagnetinės sąveikos. Daugelis cheminių medžiagų mūsų organizmuose yra elektrocheminiai jonai. Jie turi teigiamą bei neigiamą krūvius ir tokiu būdu sukuria magnetinius laukus.

 Jonų balansas, judėjimas ir sąveika reguliuoja skirtingus biologinius procesus. Jonų kanalai valdo fizines bei elgsenos funkcijas, tokias kaip kraujo tekėjimas, miegas. Puiku yra tai, kad jonai gali būti veikiami cheminėmis medžiagomis (vaistais), elektros impulsų stimuliacija ir magnetiniais laukais.

 Skausmo sumažinimas ir nervų signalai

 Elektros signalai, kuriuos skleidžia nervai yra puikiai žinomas kūno elektrocheminių jonų naudojimo pavyzdys. Nervai išlaiko teigiamų jonų (natrio, kalio) ir neigiamų jonų (chlorido, kalcio) pusiausvyrą, tuo pačių palaikydami šiek tiek neigiamą krūvį. Įvykus reakcijai ar atsiradus kūno pažeidimams, jonų balansas pasikeičia ir nervų krūvis tampa teigiamas. Tada smegenis pasiekia skausmo signalas.

 Taikant neigiamo krūvio stipraus magneto pusę galima sumažinti ir blokuoti skausmo signalus. Tai įtakoja jonų judėjimą ir padeda atstatyti normalų balansą. Elektros impulsų stimuliacija veikia panašiai, blokuodama siunčiamus skausmo signalus į smegenis. Naudojant medikamentus, jie gali įtakoti cheminius junginių pakitimus organizme, o magneto terapija visiškai neturi jokio šalutinio kenksmingo efekto.

 Kraujo cirkuliacija

 Jonų kanalai taip pat valdo lygiųjų raumenų audinių susitraukimus. Šie raumenys veikia atskirai kaip širdis. Kapiliarų sienelės yra sudarytos iš plonųjų raumenų audinių, todėl jie susitraukia arba išsiplečia priklausomai nuo kraujo tėkmės stiprumo. Mokslininkai jau daug kartų įrodė, kad magneto terapija įtakoja kraujo mikrocirkuliaciją kapiliaruose, paveikdami lygiųjų raumenų jonų kanalus. Stiprių magnetinių laukų taikymas palengvina kapiliarams padidinti arba pamažinti kraujo cirkuliaciją, priklausomai nuo to, ko tuo metu reikia kūnui.

 Kiti poveikiai

 Atlikus klinikinius tyrimus, kurių metu buvo naudojami magnetiniai čiužiniai ir magnetinės pagalvės paaiškėjo, kad žmonių, kuriuose kamavo nemiga, chroniškas nuovargis ir fibromialgija, pritaikius šią magneto terapiją, sveikata labai ženkliai pagerėjo. Kaip tai įvyko? Kankorėžinė liauka gamina melatoniną, natūralų hormoną, kuris skatina miegą bei reguliuoja organizmo poilsio ir veiklos ritmą (miego/pabudimo ciklą). Šioje liaukoje yra biomagnetinio kristalino. Jo veiklą įtakoja natūralių žemės magnetinių laukų kaita paros bei metų laikų metu. Tai yra susiję su depresijos, nemigos atsiradimu. 

 Transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS) yra neinvazinis galvos smegenų stimuliavimo metodas, pagrįstas tuo, kad kintantis magnetinis laukas be nuostolių pereina per kaukolę bei galvos smegenų dangalus ir indukuoja smegenyse elektros srovę, kuri savo ruožtu sukelia neuronų depoliarizaciją ir veikimo potencialų generaciją. Be to, transkranijinė magnetinė stimuliacija turi įtakos neurocheminiams ir sinapsiniams procesams neuronuose. TMS yra naudojama gydyti depresiją, nemigą, narkomaniją, Parkinsono ligą.

 6. Kiek veiksminga yra magneto terapija?

 Remiantis mokslinių tyrimų išvadomis bei ekspertų nuomonėmis, kurie teigia, kad jeigu magnetinės terapijos priemonės yra sukurtos ir naudojamos teisingai, jos yra labai efektyvios ir nekelia jokios grėsmės sveikatai. Teisingai taikoma magneto terapija gali, pvz., sumažinti patinimą, atsiradusį dėl čiurnos patempimo per kelias valandas. Kita vertus, gali praeiti kelios savaitės, kol pajusite pirmuosius pagerėjimo požymius, sirgdami tokiomis sunkiomis ligomis, kaip artritas. Čia yra reikalingas ilgesnis magneto terapijos taikymas.

 Biomagnetizmas yra daug sudėtingesnis dalykas nei daugelis žmonių mano. Tokie aspektai kaip magneto dydis, lauko stiprumas ir poliariškumas, kiek magnetų naudojama padengti reikiamą plotą, kiek laiko jie yra naudojami- tai tik keli iš daugelio faktorių, kuriuos reikėtų įvertinti.

Magneto terapijos naudojamos priemonės yra gana skirtingos. Tai gali būti magnetiniai papuošalai, ortopediniai įtvarai, pagalvės ir čiužiniai, elektromagnetiniai įrenginiai. Vienos priemonės yra efektyvesnės, kitos mažiau efektyvios.    

 7. Ar magneto terapija yra oficialia pripažinta, kaip gydymo metodas?

 Taip.

 Magneto terapija yra plačiai taikoma Vokietijoje, Prancūzijoje, D. Britanijoje, Indijoje, Japonijoje Kinijoje, Italijoje, Izraelyje bei kitose 40 šalių.

 8. Kada nereikėtų naudotis magneto terapija?

 Magneto terapijos nereikėtų taikyti:

 • Žmonėms, kuriems yra implantuoti tokie elektromagnetiniai prietaisai, kaip širdies stimuliatorius, defibriliatorius ar insulino pompa

 • Nėščiosioms.

 • Ties atviromis, kraujuojančiomis žaizdomis

 • Žmonėms, nešiojantiems transderminius pleistrus.

 Taikymas ir naudojimas

1. Kaip pasiekti geriausių rezultatų, taikant magneto terapiją?

 Labai svarbu yra nuoseklus ir pastovus taikymas. Viena iš dažniausiai pasitaikančių magneto terapijos prasto veikimo priežasčių yra per trumpas taikymo laikotarpis.

 Pradedantiems naudoti magnetinę priemonę ypač svarbu nešioti ją kaip įmanoma dažniau- taip padės pasiekti greitų ir reikšmingų rezultatų. Geriausia magnetinę priemonę nešioti visą dieną. Jei tai yra neįmanoma arba sukelia nepatogumų, nešiokite kelis kartus per dieną po kelias valandas. Skausmui ir uždegimui nuslūgus ir toliau, dar kelias dienas, naudokite magnetinę priemonę. Vėliau galėsite užsidėti magnetinę priemone tik tada, kai pajusite, kad reikia (atsiradus skausmams, uždegimui ar kitiems pažeidimams).

 Bendrai kalbant, magneto terapija turėtų būti taikoma ties skaudama vieta. Kartais skausmas plinta iš vienos vietos į kitą, tad jei jaučiate, kad magnetai nepadeda vienoje vietoje, perkelkite ją į kitą, nes skausmo židinys gali kilti būtent iš kitos vietos. Galite pajusti stulbinantį efektą. Pavyzdžiui, esant išialgijai, skausmas per sėdmens nervą gali plisti iš apatinės nugaros dalies į šlaunį. Jūs jausite skausmą šlaunyje ir magneto taikymas ties šlaunies skaudama vieta gali būti neefektyvus, o perkėlus magnetus ties apatine nugaros dalimi, skausmas sumažės ir išnyks, nes magnetinis laukas blokuos skausmo židinį. 

 2. Kaip greitai pradeda veikti magneto terapija?

 Gydant neįsisenėjusius sužeidimus ar traumas, daugelis žmonių pajuntą teigiamą poveikį per 1-2 dienas pastovaus magnetų nešiojimo. Kai kurie pajunta pagerėjimą per kelias valandas. Norint išgydyti chroniškus skausmus, magneto terapiją reikės taikyti 1- 3 savaites, kol pajusite pagerėjimą. Bendra tendencija yra tokia- žmonės virš 50 metų greičiau pajunta pagerėjimą nei jaunesnio amžiaus.

 Skausmo sumažėjimo ir išnykimo laikotarpis priklauso nuo 5 faktorių:

 • Pažeidimo tipo ir sąlygų.

 • Pažeidimo būklės sunkumo.

 • Ligos arba pažeidimo įsisenėjimo.

 • Magnetų skleidžiamo magnetinių laukų stiprumo.

• Magnetų taikymo laikotarpio ir sąlygų.

 3. Kada turėčiau nustoti taikyti magneto terapiją?

 Geriausia taikyti magneto terapiją dar 1-3 dienas po to, kai nebejaučiate jus kamavusių skausmų. Ilgiau taikykite, jei jaučiate chroniškus skausmus arba yra sunkesni kūno sužalojimai. Jei per anksti nustosite nešioti magnetus, skausmai gali atsinaujinti. Jei taip atsitiktų, pratęskite magneto terapijos taikymą.

9. Kas yra laisvieji radikalai?

Laisvieji radikalai - tai toksinai arba nestabilios molekulės, kurios pažeidžia ląsteles ir DNR.  Antioksidantai kovoja ir neutralizuoja laisvųjų radikalų daromą žalą ir tokiu būdu saugo sveikatą.  

Oksidacinio streso būklė, t.y. pernelyg didelis laisvųjų radikalų kiekis organizme, gali susidaryti suaktyvėjus jų gamybai dėl streso, jonizuojančios radijacijos poveikio, išplitusio uždegimo, senėjimo, išsekus antioksidantiniam mechanizmui, t.y. gynybai, ir stokojant vitaminų (C, E, A) ir mikroelementų (Se, Cu, Mg, Zn), patologinių procesų ir ligų metu.

Tūkstančiai mokslinių darbų liudija tai, kad daugumos ligų, tokių kaip vėžys, širdies-kraujagyslių ligos, Alzheimerio liga ir kt., priežastimi yra laisvieji radikalai. Laisvieji radikalai taip pat greitina ir senėjimo procesą.

Su kiekvienu įkvėpimu vyksta oksidavimosi procesas, ko pasekoje susidaro laisvieji radikalai, nestabilios molekulės. Tai vyksta ir dėl aplinkos užterštumo, valgant, esant stresinei būsenai, rūkant, daug fiziškai dirbant ar intensyviai sportuojant.

10. Kas yra turmalinas?

Turmalinas – mineralas Na(Al, Fe, Li, Mg, Mn)M3Al(Si6O18)(BO3)3(OH,F) 4 : aliuminio ir boro silikatas su geležies, ličio, mangano priemaišom. Vienas margiausių brangakmenių: aptinkamas visų spalvų, bet raudoni, žali ir daugiaspalviai yra garsiausi. Moksliškai turmalinas yra ne vienas mineralas, bet mineralų grupė su giminingomis fizikinėmis ir cheminėmis savybėmis. Populiariausia turmalino atmaina yra elbaitas. Trys kiti grupės akmenys – dravitas, šerlas ir lidikoatitas yra rečiau naudojami brangakmeniams.Turmalinas pasižymi piroelektrinėmis, termoelektrinėmis ir pjezoelektrinėmis savybėmis.Kaitinant galima pakeisti spalvą (žalsvi tamsėja, rudai - raudoni – į raudoną, rausvi darosi bespalviai).