Kategorijos
Naujienlaiškis

Magnetizmas, tai reiškinys, kurio metu tam tikros medžiagos traukia arba atstumia kitas. Tiesą pasakius, kad magnetizmas egzistuoja jau yra žinoma tūkstančius metų, dar nuo tada, kai buvo atrastas magnetinis akmuo (magnetitas), kuris gali traukti arba stumti geležinius objektus, tačiau kaip tai vyksta, kokie fizikos dėsniai čia veikia, paaiškėjo tik per pastarąjį šimtmetį.

Pirmas žingsnis norint suprasti magnetizmą buvo žengtas, kuomet Michael Farady atrado, kad magnetinio lauko pakeitimas gali sukurti elektros lauką. Pavyzdžiui, jeigu gabalas magneto yra judinamas ritinėlyje vielos, jis pradės gaminti elektros srovę, kuri cirkuliuos tame ritinėlyje vielos, tačiau tik tol, kol magnetas judės. Kai magnetas nustoja judėti ritinio viduryje, elektros srovė nebėra gaminama, tačiau išimant magnetą, elektros srovė dar sykį atsiras ritinyje, o srovės kryptis priklausys nuo magneto judėjimo krypties. Tai vienas iš principų, kaip šiais laikais yra išgaunama elektros srovė.

James Clerk Maxwell atrado, kad elektra ir magneto trauka yra susiję - veikiamas elektros laukas sukuria magnetinį lauką. Tai gali būti pailiustruojama perbraukiant viela per nedidelę skylutę kortelėje, kuri buvo pripildyta geležimi. Kai elektros srovė teka viela, geležis kortelėje dėl magnetinio lauko sukurtos srovės formuoja koncentrinius žiedus.

Maxwell taip pat įrodė, kad elektros ir magnetiniai laukai keliauja erdve kartu kaip elektromagnetinės radiacijos bangos ir jų pasikeitimai vietomis sustiprina vienas kitą.

Iki 20-to amžiaus pradžios buvo manoma, kad magnetizmas ir elektra yra dvi skirtingos jėgos, tačiau 1905 metais Einšteino specialioji reliatyvumo teorija įrodė, kad nors elektra ir magnetizmas veikia skirtingai, jie turi sąryšio aspektą.

• Elektros energija yra gaminama ir ramybės būsenoj, ir judesy. Magneto laukai sukuriami atvirkščiai- lėtai judant.

• Elektros  ir magnetiniai energija yra aptinkami vietose, vadinamose elektros ir magnetiniais laukais, kurie gali egzistuoti erdvėje toli nuo įkrovėjo ar srovės, kuri juos įkrauna.

• Elektromagnetinės radiacijos bangos (pvz., radijo bangos, mikro bangos, rentgenas) keliauja šviesos greičiu (maždaug 186,000 mylios per sekundę), tačiau skiriasi savo dažniu, kuriuo vibruoja elektros ir magnetiniai laukai.

Parengta pagal Daktarės Sarah Brewer knygą "Healing with magnetic therapy"